27 січня, у річницю звільнення німецького нацистського концентраційного табору Аушвіц-Біркенау, вчергове відзначатиметься Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який Генеральна Асамблея ООН встановила 2005 року.
Колишній концентраційний табір Аушвіц-Біркенау залишається одним з найважливіших символів пам’яті про Голокост. Разом з тисячами могил, пам’ятників та місцями пам’яті, що розпорошені по всьому світі нагадує про жахливі злочини та віддає шану пам’яті жертв.
Перший ешелон з в’язнями прибув до Аушвіц 14 червня 1940 року. Ними були польські політв’язні, яких вирішили відправити до концтабору з огляду на масові арешти поляків та внаслідок переповнення в'язниць в окупованій німцями Польщі.
Два роки потому це місце стало одним з головних центрів реалізації "Endlösung der Judenfrage" (остаточного вирішення єврейського питання) – нацистського плану знищення євреїв, які проживали на окупованій Німеччиною території. У концтаборі Аушвіц-Біркенау вбили близько 1-1,5 мільйона осіб, серед яких близько мільйон осіб – це євреї, з яких було також багато громадян Республіки Польща. Німецький апарат терору знищував людей не лише на території Аушвіц, але й у сотнях інших концентраційних таборів на території Німеччини, держав союзників Осі та розміщених на окупованих ними землями, а також у гетто та під час екзекуцій, які проводились на вулицях багатьох європейських сіл та міст. За підрахунками, під час Другої світової війни було загинуло 6 мільйонів євреїв. Концентраційний табір Аушвіц-Біркенау було звільнено 27 січня 1945 року після того, як Червона Армія увійшла на окуповану територію Польщі.
Смерть багатьох мільйонів євреїв назавжди залишиться ганьбою для людства. Після такої жахливої трагедії, віру в людство рятують сьогодні історії людей, що допомагали рятувати євреїв у часи Голокосту. Серед них були й поляки. Уряд РП у вигнанні, виявляючи людську солідарність, підключався до процесу допомоги євреям від початку й до завершення Другої світової війни. Потрібно пам’ятати, що в окупованій німцями Польщі, за допомогу євреям загрожувала смертна кара. Поляки є найбільшою групою осіб, нагороджених званням «Праведник народів світу», яке надає Інститут Пам’яті Мучеників і Героїв Голокосту Яд Вашем. Рада допомоги євреям «Жегота», яка діяла у складі урядової делегатури Республіки Польща, була єдиною державною організацією в окупованій Європі, яку було спеціально створено з метою порятунку євреїв.
Польські дипломати також допомагали рятувати євреїв. Завдяки діяльності тзв. Групи Ладоса у період з 1942 по 1943 роки вдалось врятувати від загибелі кількасот євреїв з Голландії, Польщі, Німеччини, Австрії, Франції, Словаччини та інших європейських країн.
За матеріалами polinst.kyiv.ua