Щедра переяславська земля. Вона виплекала багатьох письменників, поетів, художників. Але місто чи не найбільш відоме іменами особистостей, які тут народилися чи творили, уславивши не лише Переяславську землю, а й усю нашу країну.
Саме у Переяславі народився класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (що в перекладі означає «мир вам»). У Переяславі він народився, навчався, тут написав свої перші літературні твори. На Переяславщині зберігся багатий місцевий матеріал про життєвий і творчий шлях майбутнього письменника.
Голова Чернігівської обласної єврейської громади - Семен Бельман та Голова товариства Єврейської культури ім. Шолом-Алейхема м. Переяслав-Хмельницький - Ціля Гехтман
У листопаді Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» відвідала чисельна делегація Чернігівської єврейської общини на чолі з головою общини, віце-президентом Єврейської ради України, редактором всеукраїнської газети «Єврейські вісті» Семеном Бельманом. У складі делегації були колишні малолітні в’язні гетто та концтаборів, учасники програми «Теплий дім», група «Амазонки», жіночий та сімейний клуби Чернігівського Благодійного фонду «Хасде Естер». Ними опікувалася директор БЄФ «Хасде Естер» Ірина Ліпкина.
Гості побували у, єдиному на теренах пострадянських держав, Музеї класика єврейської літератури Шолом-Алейхема, який розташований на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Музей було відкрито в 1978 році на честь 120-річчя від дня народження письменника завдяки кропіткій роботі «батька» переяславських музеїв, Героя України Михайла Сікорського. Ще через 5 років біля нього було встановлено пам’ятник Шолом-Алейхема з білого мармуру (автор – уродженець Переяслава, скульптор М. Альтшулер). У хаті-пам’ятці української народної архітектури XIX ст. відтворено інтер’єри кабінету та вітальні батьківського будинку Шолом-Алейхема, представлені предмети побуту того часу: меблі, посуд, а також сімейні світлини родини Рабиновичів, книги та атестат письменника. Тут члени Чернігівської єврейської общини ознайомилися з історико-літературною експозицією, яка розповідає про життєвий і творчий шлях видатного єврейського письменника.
Потім гості відвідали Музей народного сухопутного транспорту, який, репрезентує єдину в Україні колекцію традиційних транспортних засобів Середньої Наддніпрянщини.
Після відвідування заповідника відбулася зустріч у кімнаті-міні-музеї Товариства єврейської культури міста Переяслава-Хмельницького, яка знаходиться у приміщенні давньої Переяславської синагоги кінця ХІХ століття. Тут гостей урочисто привітала голова Переяслав-Хмельницького товариства єврейської культури, Почесний громадянин міста Ціля Гехтман. З її схвильованої розповіді гості почули непросту, часом трагічну історію євреїв Переяслава, історію створення на початку 1990-х років Товариства єврейської культури, та історію сьогодення єврейської общини міста; оглянули дуже цікаві альбоми, де у чисельних статтях та світлинах чудово відображене насичене єврейськими традиціями та єврейською культурою життя євреїв Переяславщини.
А потім Семен Бельман від імені голови Товариства єврейської культури України Олександра Сусленського урочисто вручив Дипломи «За вагомий внесок в збереження та розвиток єврейської культурної спадщини» голові товариства єврейської культури Переяслава-Хмельницького Цілі Гехтман та завідувачці науково-дослідного сектору «Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема» Ірині Кучеренко.
Після такої насиченої екскурсійної програми відбувся обід у етноцентрі «Стара Гребля». Тут гостей привітно зустрів його власник – Андрій Черновський. Весело лунали єврейські мелодії. Гості, в перерві між обідом, проїхалися на кінних екіпажах вулицями міста, якими колись ходив Шолом-Алейхем.
Увечері, стомлені але задоволені, поверталися додому. Надовго їм запам’ятається подорож до міста Переяслава-Хмельницького.
Люся ХМАРА, член правління Переслав-Хмельницького
товариства єврейської культури