До Львова завітали учасники проекту Jewish Kiev explorer (ЕА Сохнут Київ). Разом з волонтерами Львівського Волонтерського Центру, вони відвідали колишню територію Янівського концтабору.
Німецькі війська окупували Львів наприкінці червня 1941 року. У Львові було створено велике гетто, а також Янівський концтабір.
Офіційно табір називався Zwangsarbeitslager Lemberg-Janowska і класифікувався як транзитний табір та табір примусової праці. Насправді Янівський концтабір функціонував як табір смерті, багато в чому нагадуючи – хоч і не у всіх деталях масових вбивст – такий знаний табір як Белжец. Табір було створено у вересні 1941 року як завод на вул.Янівській (північно-східна околиця Львова, тепер – вул. Шевченка). У цьому таборі тисячі євреїв з Львівського гетто використовувалися для рабської праці. Переважаючу більшість ув’язнених становили євреї, але тут також утримувалися українці, поляки та представники інших національностей. Масові розстріли євреїв переважно відбувалися у так званих “Пясках“ біля Лисиницького лісу та у Долині смерті біля табору.
Багато ув’язнених було переправлено до Белжца, де вони знищувались. До табору привозили також порівняно невеликі транспорти з євреями з Угорщини, Чехословаччини, Югославії, Голландії, Великобританії та США, яких переважно одразу ж розстрілювали. Історики припускають, що під час Голокосту у Східній Галичині було вбито між 500 000 та 600 000 євреїв.
Саме за тих трагічних історичних відомостей, Jewish Kiev Еxplorer виступили з ініціативою відвідати Янівський концтабір, в чому їм доміг Львівський Волонтерський Центр, до якого вони зверулись. Окрім цього гостей познайомили з діяльністю Львівського Волонтерського Центру, розповіли про всі існуючі проекти, а також LVC провели бесіду-зустріч про Волонтерську діяльність.
Єврейський народ прив'язаний до місць більше ніж інші народи. Протягом періоду «галута»(вигнання) в нашій історії ми весь час перебували у русі. Нас запрошували, то виганяли. Але не в одному з цих місць ми не зникали безслідно. Багатовікова історія єврейської громади міста є невіддільною частиною історії міста. Збереглася величезна кількість артефактів єврейського життя: синагоги і молитовні будинки, кладовища, адреси проживання знаменитих євреїв, музейні колекції та архівні матеріали. Дуже важливо передавати пам'ять і знання про ці місцях майбутнім поколінням.
Хочеш бути волонтером? Приєднуйтесь до нас!
Lviv Volunteer Center – місце активних дій!
Львівский Регіональний Волонтерський Центр (БФ «Хесед Ар’є») (м.Львів)