У Львові, 4 вересня, відкрили меморіальний громадський проект «Простір Синагог». Широкій громадськості представили результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення».

Це перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а міська рада у співпраці з партнерами.

 

lv 1

Фото Мирослав Пархомик

«Це єдиний випадок в Україні, коли ініціювання і реалізація вшанування єврейських місць належить не громадським організаціям і не фондам, а міській адміністрації в співпраці з партнерами. Це перший крок. І ми маємо надію, що він тільки перший. Другий крок – продовження цього проекту – буде невдовзі, і, взагалі, будуть продовжені всі проекти зі вшанування єврейських місць у Львові», - зазначила директор Всеукраїнського єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є» Адель Діанова.

В урочистій церемонії відкриття взяли участь міський голова Львова Андрій Садовий, Надзвичайний та Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина Ернст Райхель, Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков, представники депутатського корпусу, партнерських організацій та дослідницьких середовищ, а також люди, які пережили Голокост, та їх нащадки.

lv 2«760 років тому Король Данило Галицький заснував це прекрасне місто Лева, і він заснував його для всіх добрих людей різних релігій, різних віросповідань, для людей доброї волі. Для мене велика честь народитися у Львові. У цьому місті народилися мільйони і мільйони мудрих, талановитих, красивих людей, людей, які народжувалися для любові. Ми пережили непрості часи минулих століть: було різне, було важко, але сьогодні ми тут зібралися, щоб творити добро. Ми сьогодні зібралися, щоб в тому світі було більше любові. Ми сьогодні зібралися, щоб вшанувати цю прекрасну дільницю, яка дуже важлива для єврейської спільноти міста Львова, України і світу.

Сьогодні тут виступатимуть люди, які мудріші і старші від мене, вони скажуть набагато більше і краще. Я маю почесну місію подякувати всім, хто сьогодні сюди прийшов, подякувати всім, хто активно долучився в той чи інший спосіб до реалізації цього прекрасного проекту. Але особливо я хочу подякувати Францу Решке, архітектору цього проекту, Софі Янке, архітектору проекту, Юрію Столярову, архітектору проекту у Львові, Василю Косіву, який був одним з ініціаторів цього проекту. Я хочу подякувати людям, які зробили надзвичайно багато – це Лєнка Войтова і Аннемарі Роте. Моя особлива подяка Софії Дяк, Іріс Гляйхманн, яка була великим двигуном цього проекту. Велика подяка Лілії Онищенко. Ну і звичайно будівельникам, які працювали. Це Тріска, Володимир та Роман Перуни, Богдан Хмура, Оксана Бойко, Ярослав Пащак, Богдан Гриньків, Сергій Жаглов, фірма «Лекс-форум», «Еталон», «Львів-реставрація», «Укрзахідпроектреставрація». Дякую, що ви є. Дякую, що ви любите наш Львів. Бажаю всім добра, любові і великої Божої ласки», - зазначив у своєму виступі міський голова Львова Андрій Садовий.

«Це дуже велика подія не тільки для євреїв Львова, для громади Львова, але і для всього світового єврейства. Львів – це дивовижне місто. Кожен раз, повертаючись сюди, сприймаєш його по-новому. Львів приваблює туристів у дивовижною атмосферою, унікальною культурою, багатою архітектурою. Я впевнений, що цей «Простір Синагог» буде родзинкою, магнітом для усіх туристів, які приїжджають у Львів. Львів завжди був містом полікультурним: тут співіснувало багато різних громад. З самого початку Львів став для євреїв рідним. Навіть був час, коли у Львові було дві єврейські громади: одна у місті, а друга у передмісті. Завдяки своїй полікультурності, Львів був і є містом толерантним, завдяки чому євреї змогли зберегти свою культурну спадщину. Зараз у багатьох музеях Львова зберігається багато картин єврейських художників, предметів іудаїки.

lv 3Цей комплекс – це можливість не тільки більше взнати про історію Львова, а доторкнутися до частки єврейської душі. На жаль, за радянських часів багато людей забули свою історію, але зараз вони повертаються до неї. Багато нащадків галицьких євреїв приїжджають сюди, щоб зануритись у цю дивовижну атмосферу і почути єдність. На жаль, у єврейського народу було дуже багато трагічних і сумних сторінок: це Голокост, це гетто, це концтабори, це знущання радянської влади. У 1939 році у Львові жило близько 150 тис. євреїв, у липні 1944р. – залишилося близько 3 тис.

Зараз Україна переживає нелегкі часи, але ми хочемо показати всьому світу, що нас не зламати, у нас є сили жити, творити, передавати культурну спадщину своїм нащадкам.

Для мене велика честь бути тут. Хочу подякувати львівській міській адміністрації і міському голові Андрію Садовому за підтримку єврейської культури. На різних офіційних заходах я завжди кажу: якщо б в усіх містах України так відносились до пам’яток єврейської культури, хоч на 50%, я б був дуже радий», - зазначив у своєму виступі Почесний консул Держави Ізраїль у Західному регіоні Олег Вишняков.

«Як засновник Центру міської історії, я надзвичайно радий, що ми спільними зусиллями успішно закінчили цей проект, або, краще сказати, цю першу частину більшого проекту. Нарешті у Львові з’явилось місце, де гідним чином представлене багате минуле та трагічний кінець єврейської громади Львова. Сьогоднішня подія – це не завершення, а лише початок довгої дороги. Я щиро сподіваюсь, що все більше і більше українських патріотів Львова бачитимуть минуле євреїв як частину своєї історії та зрозуміють ту велику культурну втрату, як свою власну. Прості синагог має бути не лише місце смутку, але і також місцем для роздумів, пізнання. З відкриттям цього меморіалу Україна зробила важливий крок на зустріч своїй цілі бути гідним членом громади європейських націй», - зазначив Гаральд Біндер, президент та засновник Центру міської історії.

Опісля Борис Дорфман зачитав «Заповіт» Шевченка на ідиші. Сіва Файнерман освятив площу та зачитав молитву.

Відтак, усі учасники урочистої церемонії зняли накриття з меморіальних плит та, за єврейською традицією, поставили на стели маленькі камінці.

На гостей заходу чекає ще культурна програма, яка розпочнеться о 18:30 двома ознайомчими екскурсіями «Простором Синагог», головним фокусом яких стануть ідея та реалізація проекту (початок – вкінці вул.Староєврейської). А о 20:00 год. почнеться мистецька програма «Мистецтво пам’ятати: голоси міста». Присутнім обіцяють концерт творів Йозефа Коффлера та Марка Копитмана.

Участь - безкоштовна.

Нагадаємо, три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х роках, під час Голокосту. Після здобуття Україною незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала, схована за великим металевим парканом. Вісім років тому було оголошено міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору у єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке. Практичні роботи з втілення проекту розпочалися у липні 2015 року виставкою американського фотографа Джейсона Франциско «Золота Роза». За більш як рік вдалось законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота Роза», облаштувати на її території дренажну систему, автентичний фундамент Бейт Гамідрашу було очищено від бетону та помарковано білим каменем, встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами мешканців Львова та людей, пов’язаних з містом, які були євреями, демонтовано літній майданчик сусіднього ресторану та висаджено нові дерева. У 2017 році планується початок робіт на ділянці Великої міської синагоги. Головне мотто проекту: «Єврейська історія Львова – це спільна спадщина і відповідальність».

Джерело

 

 

СПИСОК НОВОСТЕЙ :

Go to top