Україна переживає надзвичайно важкі часи, поставлена перед багатьма складними викликами водночас. Люди часто питають себе: «Що робити?» - і не знаходять адекватних відповідей. Учасники публічного диспуту з Валерієм Пекарем, випускником та викладачем kmbs, в ході ділової гри сформулювали поради для громадян, підприємців та уряду.

PekarПублікуємо поради громадянам.

Гасло: «Ніхто, крім тебе!»

Криза — це не перешкода, а можливість. Немає сенсу латати старе, бо воно все одно буде крихким. Настав час зрештою створювати нове, розкривати свої таланти та робити те, що приносить справжній кайф. «Зміни починаються з тебе!» — це ключовий момент якісних перетворень в країні.

1. Візьми особисту відповідальність за своє життя

Абсурдно чекати змін у державі, не змінюючись самому. Наївно думати, що хтось прийде, помахає чарівною паличкою, і ми станемо жити, як у Європі. Громадяни мають таку державу, на яку заслуговують. Відповідальність за своє життя — це ключова риса справжнього громадянина, і лише за такої умови він буде вимагати й у держави бути відповідальною.

2. Гуртуйся з однодумцями, надавай та шукай підтримку

В мене виходить робити одне, в тебе — інше. Я не вмію/не знаю чогось з того, що знаєш і вмієш ти, і навпаки. Якщо ми будемо працювати разом — у нас будуть кращі результати, менше труднощів і більше задоволення. Робота з однодумцями дасть значно більший ефект за рахунок колективної праці, обміну думками, взаємної підтримки, доповнення слабких і сильних сторін один одного.

3. Вір у себе та здійснюй мрії! Мрій масштабно. Мисли позитивно

Ти вже є. Такий чи така, як є. Якщо ти живеш зараз — значить, у тому є сенс. А отже, є, у що вірити. Вір у себе. Май сміливість мріяти. Не лежи на дивані. Не балакай на кухні. Просто зроби. Твої мрії набагато ближче, аніж ти думаєш. Просто почни. Почни з себе. Прямо зараз. Втілюй. Можливо, саме твоя мрія здатна рухати та надихати тих, хто поруч з тобою. З наших мрій починається нова реальність. Роблячи кожен день щось не так, як учора; роблячи речі, які ведуть до твоєї мети, ти змінюєш свій простір і своє оточення. Люди тебе почують і твоя мрія стане дійсністю!

4. Роби те, що любиш; роби те, що вмієш; роби це найкраще

Коли ти робиш справу, яка тобі подобається, час летить непомітно, а відчуття легкості й задоволення не залишає тебе. Лише займаючись улюбленою справою, ти маєш шанс досягти успіху. Стань професіоналом у справі, яку ти обрав, до якої в тебе є хист та поклик серця. І це не лише твій власний здобуток — саме в цьому й полягатиме твоя допомога країні. Бо завдяки таким людям Україна стане сильною.

5. Здобувай нові знання та ділись ними

Прочитай нову книгу. Відвідай музей. Піди на концерт. Здійсни мандрівку в інше місто, в іншу країну. Зроби щось не так, як завжди. Зроби навпаки. Отримай новий досвід. Розкажи, що з того вийшло, другу чи сусіду. Поділись знаннями та враженнями з іншими у розмові чи в соцмережі.

6. Розвивайся. Піднімай рівень своєї культури

Рівень культури в державі залежить від нашого особистого культурного рівня. Почни із себе. Підніми кинуте сміття, не порушуй правила дорожнього руху, надавай допомогу тим, хто її потребує, не порушуй норми і правила, коли є така спокуса. Все це - приклади життя культурного суспільства. З іншого боку, важливо розвивати себе, як особистість. Життя — це постійний рух вперед. Хто припиняє рух – той перестає жити повноцінним життям.

7. Тримай тіло, розум і дух здоровими

Роби зарядку. Зроби пробіжку. Роби йогу або фітнес. Підбадьорся. Якщо важко самому — знайди компанію! Дихай свіжим повітрям, навчись готувати здорову їжу, дай своїм рукам і ногам волю займатись фізичними вправами, дай своїм думкам простір для фантазії, витягнувши себе з «бетонної коробки».

Фільтруй джерела інформації. Думай перш, ніж сказати, особливо щось погане. Задавай питання. Цікався різними думками.

Слухай своє серце. Коли злий — кажи про це, коли радісний — поділися з іншими. Не тримай обрáзу. Рухайся.

8. Допомагай іншим

Допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі. Тільки віддаючи, ми отримуємо. Не гай можливість це зробити! Подивись, хто поруч з тобою — твій сусід, сусідка, знайомий, якого ти давно не бачив, чи просто незнайома симпатична людина?.. Посміхнись, поділись своєю мрією. Надихаючи один одного, нам легше йти вперед.

9. Інвестуй у розвиток дітей. Будь прикладом!

Візьми до уваги не лише своїх дітей — збери дітей друзів, долучайтесь до тих, хто допомагає дітям без батьків. Відчуй від цього кайф! Повір, вони цього не забудуть. Будь прикладом, роби те, за що ти в першу чергу будеш поважати себе сам. Тільки твій приклад буде найпереконливішим аргументом.

10. Будь «кіборгом» в тилу!

Не жалійся. Працюй та вір. Допомагай. Запишись у волонтери.

11. Кожного дня задавай собі питання: «Що я зробив(ла), щоб стало краще?»

Це відбирає мінімум часу, зате має чудодійний ефект. Можна задавати це питання собі в метро, за кавою чи на прогулянці. Наша доля в наших руках, отож, контролюймо свої дії. Вранці - питання: «Що я можу зробити, щоб стало краще?», а ввечері - «Що я зробив?». І вже через тиждень результат з'явиться, як зелений пагінчик ранньою весною.

12. Будуй чисті зв’язки

Приділяй увагу іншим. Будь зі своєю родиною. Будуй свою родину. Поважай свою родину. Міцна сім’я — міцна держава. Якщо в душі людини світло – вона красива. Якщо людина красива – в її домі царює гармонія. Якщо в домі гармонія – в країні порядок. Якщо в країні порядок – у світі спокій.

матеріал: Іновації
фото: відкритий доступ
 

СПИСОК НОВОСТЕЙ :

Go to top