- Подробности
-
Создано: 31 Январь 2017
27-го січня у День пам’яті жертв Голокосту Суми разом зі вcією світовою спільнотою віддають шану жертвам масового вбивства за національною приналежністю.У Сумах о 9:00 відбулось покладання квітів біля пам’ятного знаку замученим і розстріляним у лютому 1942 року євреям (Центральне кладовище)
У роки Великої Вітчизняної війни внаслідок Голокосту Україна втратила сотні тисяч своїх громадян єврейської національності. В цей день, вшановуючи їх пам’ять, на Центральному цвинтарі міста зібралися представники обласної та міської влади, єврейської спільноти та громадськості.
Звертаючись до загалу, голова Єврейського центру Лариса СУХОВА, підкреслила, що у такий непростий для нашої країни час особливо важливо усім народам, які живуть в Україні, бути разом. Вона зачитала вірш маленького хлопчика, присвячений жертвам Голокосту.
«Голокост – це найбільший в історії злочин проти людей. Ми маємо усвідомити: це наше спільне горе, наша спільна трагедія. Пам’ятаючи про мільйони безневинних жертв, ми маємо не допустити в нашому місті будь-яких проявів антисемітизму, расизму та нетерпимості», – переконаний заступник міського голови Степан ПАК.
Представники іудейської громади прочитали молитву за всіма загиблими, а присутні хвилиною мовчання та квітами, покладеними до пам’ятного обеліску невинним жертвам нацизму, вшанували їх світлу пам'ять.
Місцем, де страчували єврейське населення було центральне кладовище міста. На цьому місці поховані євреї, які загинули у лютому 1942 року. Загалом за період Голокосту загинули близько 6 мільйонів осіб. З них понад 2 мільйона – українці. За інформацією єврейської громади, у Сумах загинули близько тисячі євреїв.
Тетяна Мирська, співробітниця благодійного центру “Хесед Хаім” говорить: “Коли ми говоримо про єврейську трагедію – це урок для всіх. Ніхто немає цього повторити. Жодної єврейської родини немає, яку б не стосувалася ця подія. Мій батько воював, і коли говорить. що євреї відсижуються в тилу – то це неправда”.
Місто Суми, будівля по вулиці Привокзальній, 25. Зараз тут знаходяться магазини та фірми, а раніше, за свідченнями очевидця тут страчували євреїв.
Історик Олег Корнієнко розповідає, що за словами очевидця тих подій Миколи Дубровського на цьому місці в 1941 році був великий майдан, який називався “Обозний двір”. “Сюди німці зібрали мешканців області, щоб подивитися як страчують дітей. Він говорив, що приводили і дітей , ходив німець мазав маззю дітям під носом, потім вони помирали. Це те, що розповів свідок цих подій”, – говорить історик.
До роковин дати Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту в Сумському обласному краєзнавчому музеї було створено виставку «Пам’ять жива», де представлені копії документів Державного архіву Сумської області про масове знищення єврейського населення області та фотографії, що відображають трагедію єврейського народу під час нацистської окупації Сумщини. За період фашистської окупації на Сумщині було знищено 43 тис. цивільних громадян, третина з них – євреї. В Ромнах 10 листопада 1941 р. було розстріляно близько 3000 чол., в Конотопі у грудні 1941 р. – 280 сімей кількістю до 1000 чол., у Сумах 6-7 лютого 1942 р. – до 1000 чол.
Окремий комплекс виставки присвячений пам’яті жертв Голокосту. Тут представлено фотографії пам’ятників, що були встановлені в Сумах, Ромнах, Глухові, Конотопі на місцях масових поховань євреїв, закатованих фашистами, а також книги, надані сумським благодійним єврейським центром Хесед Хаїм. 29 січня у музеї відбулись історичні години, учасниками яких стали учні 6-го та 7-го класів Сумської середньої школи № 25. Наукові співробітники музею Олена Любимова та Владислава Панасенко розповіли учням про перебіг подій, що відбувалися на Сумщині під час окупації та ознайомили з документальними свідоцтвами трагедії Голокосту.