До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту 27 січня 2017 року в Україні пройшли заходи по вшануванню загиблих. Відомо, що жалобні заходи пройшли у багатьох обласних центрах та містечках.

holochoust

 У різних регіонах брали участь у вшануванні представники влади, єврейської громади, містяни, школярі, журналісти. Також відбулась презентація книг на цю тематику у рамках вшанування жертв Голокосту у Кропивницькому і Миколаєві.

Так, у Кропивницькому організували мітинг-реквієм на території Великої хоральної синагоги. Присутні поклали квіти до пам'ятного знаку загиблим євреям, запалили свічку пам'яті та вшанували жертв Голокосту хвилиною мовчання. Після завершення мітингу тут відбулася презентація книги Василя Даценка “За те, що євреї” - видання про Голокост нa Кiровогрaдщинi. У книзі зібрані спогади людей про масові розстріли євреїв під час Другої світової війни. Також автор використав архівні матеріали, в яких йдеться про тортури та масові розстріли євреїв.
 
У Миколаєві же відбулася акція "Шість мільйонів сердець" в рамках якої відбулася презентація книги "Праведники народів світу. Праведники України. Спасителі. Миколаївська область", зустріч зі свідками Голокосту в Україні, родичами Праведників Миколаївщини та членами єврейської громади Миколаївської області. Акція пройшла в приміщенні Общинного центру Миколаївськоі області.
HolochostВ Ужгороді меморіальна церемонія відбулась біля пам'ятника жертвам Голокосту на площі Фенцика. Присутні залишили у підніжжя пам'ятника каміння пам'яті на знак вшанування жертв Голокосту.
 
У Львові щороку до пам’ятника жертвам Голокосту, який встановлений на місці колишнього гетто, приходить дедалі менше людей, адже все більше свідків, літніх осіб, відходять у вічний світ. Цього року понад півсотні людей прийшли схилити свої голови перед жертвами цієї трагедії і покласти квіти до підніжжя пам’ятника. Так, пам'ятні мітинги відбулися біля пам’ятника жертвам львівського гетто та біля пам’ятного каменя на місці колишнього Янівського концтабору. У роки радянсько-німецької війни в Галичині, за різними даними, загинуло близько 700 тисяч євреїв.
 
У Житомирі кілька десятків людей також прийшли до пам'ятника жертвам фашизму, аби вшанувати жертв Голокосту. Присутні поклали квіти до пам'ятника. В районах Житомирщини відбулись мітинги-реквієми на знак вшанування пам’яті загиблих, покладання квітів до меморіальних знаків. Різноманітні виставки документів, літератури, публікацій з періодичних видань в бібліотеках області нагадали і дітям, і дорослим, про страшні сторінки історії тієї трагедії. А краєзнавчі години-реквієми за участю очевидців ще глибше розкрили тему масових знищень євреїв, спалень людей під час подій Другої світової війни. Так, в релігійних храмах Баранівського району проведено поминальні молебні та вшанування пам'яті жертв Голокосту «Скорботна свічка пам’яті святої»; у районній бібліотеці організовано історичний екскурс «Голокост: нацистський терор проти населення»; в районному краєзнавчому музеї проведено годину пам’яті «Мертві не простять, живі не забудуть». У Радомишльському районі протягом січня 2016 року презентовано виставки у музеях і бібліотеках. За участю керівництва району відбувся мітинг-реквієм біля могил загиблих з єврейської громади №1-3 урочище «Лісова Пісня» та покладання квітів до місць їх поховання. В музеї історії Володарсько-Волинського району облаштовано постійно діючу тематичну виставку, адже на території району під час тимчасової окупації в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. знищено близько 1000 громадян єврейської національності. На території Ксаверівської сільської ради, що на Малинщині, керівники району та представники громадськості біля Братської могили віддали шану 262 особам єврейської національності, розстріляних у вересні 1941 року.
 
В Івано-Франківську вшанували пам’ять жертв Голокосту покладанням вінків та квітів до місць масового захоронення євреїв. Покладання квітів та символічного каміння відбулися на кладовищі в обласному центрі (по вулиці Ленкавського).
 
У Тернопільській області на місці масового розстрілу євреїв та біля пам’ятного знака Гето відбулося покладання вінків за участю представників ОДА спільно з товариством «Єврейська община».
 
У Харківській області проведено інформаційно-просвітницькі заходи у першому в Україні Харківському музеї Холокосту та меморіальні заходи у місцях, пов’язаних з трагедією голокосту в роки Другої світової війни у містах Харків, Богодухів, Зміїв.
 
У Чернігові пройшла церемонія покладання квітів до памятного знаку «Жертвам Голокосту», та проведено заходи та виставки  у бібліотеках й навчальних закладах. Також в обласному Молодіжному театрі та дитячому театрі ім. О. Довженка проведено тематичні вистави.
 
У Херсонській області у рамках щорічної всеукраїнської акції «Шість мільонів сердець», за сприянням Єврейського благодійно-громадського центру «Хесед Шмуель» проведено локальні зустрічі з тими, хто пережив голокост та молоддю. Крім того, у навчальних закладах Херсонської області проведені виховні години та уроки пам’яті для виховання молоді, щодо запобігань нових геноцидів у майбутньому.
У Луганській області, у підконтрольному українській владі місті Лисичанску, біля Пам’ятного знаку, встановленого на місці масового розстрілу єврейського населення міста Лисичанска у 1943 році. 27 січня, о 10:00 відбувся мітинг-реквієм з оголошенням хвилини мовчання та покладанням квітів. У заході взяли участь керівництво області, члени релігійних організацій іудейського віросподівання та представники відділень обласного благодійного фонду «Хесед Нер» у Лисичанську, Рубіжному та Сєвєродонецьку.
 
В Одесі очільники області, міста, родичі жертв трагедії, а також пересічні одесити взяли участь в покладанні квітів до пам'ятника жертв Голокосту у Прохорівському сквері, де за часів фашистської окупації починалася так звана "дорога смерті", звідки одеситів відправляли в концентраційні табори і на страту. Після цього символічно запалили 6 свічок, як знак пам'яті трагічних подій періоду Другої світової війни. Пам'ять жертв Голокосту вшанували представники регіональної влади, єврейської громади, учні та студенти одеських навчальних закладів, а також свідки тих трагічних подій.
Потрібно ще раз зазначити, що за офіційними даними, до шести мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйона – на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні.
 
Прес-служба Єврейського форуму  Україні

СПИСОК НОВОСТЕЙ :

Go to top