"Справа у тому, що цього року виповнюється 75-річниця трагічних розстрілів кількох тисяч ужгородців, - розповідає завідувач кафедри туризму УжНУ Федір Шандор. – Якщо бути точним, то у цілому було розстріляно 102 000 закарпатців, з яких 20 тисяч були ужгородцями. Це не обов’язково мало бути єврейське населення. Це могли бути люди, які просто мали якесь відношення до євреїв".

 

u 1

 

У філармонії, де була синагога, у ті трагічні часи, був створений свого роду склад одягу. Там збирали єврейське населення та простих ужгородців, роздягали догола і відправляли на розстріл у Кам’янець-Подільський.

Тож єврейська громада Ужгорода, за підтримки декількох громадських організацій, вирішила зробити пам’ятний знак на тому місці, де безпосередньо забирали ужгородців. Тут буде встановлена «Зірка нескінченності», вирізана з металу. А на землі буде вимощена бруківкою «зірка Давида». Пам’ятник не буде «ламати» архітектурну форму синагоги».

"Відкрити пам’ятник планують у неділю, 9 жовтня, о 13:30, - розповідає Федір Шандор – У п’ятницю, суботу й неділю в Ужгороді традиційно проводяться дні єврейської культури. У місто приїдуть головні раввіни України та Угорщини. Тож добре, що відкриття пам’ятника припало саме на ці дні. Ужгородці майже зовсім необізнані історією єврейського народу у нашому місті. Відкриття пам’ятника так чи інакше змусить городян більше дізнатись про неї. Знаєте, на Закарпатті немає жодного пам’ятника Голокосту, тільки пам’ятні дошки. 102 тисячі закарпатців було розстріляні саме за єврейською ознакою. Ці люди творили й економіку міста, й суспільне життя. Отже, це буде перший пам’ятник на Закарпатті, присвячений Голокосту».

Сайт міста Ужгорода вирішив дізнатись в ужгородців, чи знають вони, що таке Голокост і чи потрібен місту пам’ятник, присвячений цьому трагічному періоду.

Віталій, 16 років

«У школі розповідали, що Голокост – це масове знищення євреїв під час Другої Світової війни. Знаю, що це торкнулось і єврейського населення, яке жило в Україні. Більше, на жаль, нічого сказати не можу. Якщо в Ужгороді буде пам’ятник жертвам репресій – це піде тільки на користь. Ми маємо знати історію, якщо вона стосується нас».

Ганна, 23 роки

«Чесно кажучи, не знаю що це таке. (Пояснюємо дівчині і розповідаємо про встановлення пам’ятнику – ред.). Погано, що я це не знала. Буду мати можливість – обов’язково щось почитаю про Голокост. А пам’ятник треба. Він нікому не заважатиме і буде цінним для небайдужих людей та євреїв».

Григорій, 48 років

«Голокост – це геноцид єврейського населення. Це масові розстріли єврейського населення та циган, постійний терор. Україну це страхіття також не обійшло. Нещодавно була 75-річниця розстрілів євреїв у Бабиному Яру… Жахлива сторінка у світовій історії та історії України, зокрема. Бачив, що встановлюють зірку Давида і, у принципі, догадувався, що це буде пов’язано із 75-річницею… Тепер буду точно знати. Встановлення пам’ятника, безумовно, піде на користь. До того ж, це правильно. Становлення Ужгорода, як міста, відбувалось не без допомоги єврейського населення».

Джерело

 

 

СПИСОК НОВОСТЕЙ :

Go to top