7 вересня цього року в Малій залі Національного Палацу мистецтв «Україна» урочисто відкрився ХІХ Міжнародний театральний фестиваль «Мандруючі зірки», присвячений 100-річчю від дня смерті видатного єврейського письменника Шолом-Алейхема.

vseЦей захід став можливим, завдяки Міністерству культури України, Єврейському форуму України, Єврейському фонду України та Центру національних культур. Його також підтримали Американський єврейський розподільчий комітет «Джойнт», Голандський Єврейський гуманітарний фонд, Ізраїльський культурний центр при Посольстві Держави Ізраїль в Україні та Асамблея національностей України. На церемонії урочистого відкриття цього фестивалю були оголошені вітання Міністра культури України Євгена Нищука та Директорки Департаменту культури КМДА Діани Попової, пролунали вітальні слова, в яких йшлось про значний внесок цієї фестивальної імпрези в культурно-мистецьке життя столиці України, в духовність її громадян.

Розпочався фестиваль, як говорять музиканти, «з-за такту», ще до його урочистого відкриття. Вдень в Київській бібліотеці імені Ошера Шварцмана було показано виставу київського театру «СТУДІО Ш-А!» «Остання розповідь і все тут…» Анатолія Шенгайта (за творами Е.Керета) у постановці А.Шенгайта і М.Страковського.

DSC 7941А вже ввечері, сповненою лукавим гумором, піснями, танцями і музикою, трьома мовами – українською, польською та ідиш, виставою Львівського театру-студії «Дебют» під орудою Аделі Діанової «Тільки у Львові» за п»єсою Михайла Євшина розпочалась офіційна фестивальна програма. Повний глядацький зал фестивальних друзів з величезною насолодою проникся прекрасним фестивальним акордом львів’ян і радо вітав самодіяльних артистів, які при цьому виявили високий професійний рівень і захопленість прекрасним мистецтвом театру.

Фестиваль тривав шість днів, десять вистав було показано в його конкурсній програмі. Тут були колективи не лише з України – з міст Львова, Полтави, Хмельницького та Києва, а й два колективи з Держави Ізраїль – це театр «Лестница» та театральний проект Тетяни Хазановської з Тель-Авіва. Звичайно, викликали інтерес прихильників фестивалю вистави професіоналів – Чернігівського обласного молодіжного театру, Закарпатського обласного державного українського музично-драматичного театру імені братів Шергеїв з виставою «Моя чарівна Естер» Хави Ейфель-Валаамової та Київський Театр «МІСТ» з «Мільйоном парашутиків» Неди Неждани. Всі глядачі, що побували того вечора на відкритті фестивалю, визнали, що ця імпреза вагома, цікава, потрібна і варта підтримки.

271466382Та швидко промайнули при переповнених залах всі насичені фестивальні дні і знову 12 вересня гостинна Мала зала Національного Палацу мистецтв «Україна» запросила фестивальну громаду, але вже, хоч як цього й не хотілось більшості учасників, на його закриття.

І лилось зі сцени талановите, мудре, згорьоване слово Шолом-Алейхема, бо «Поминальною молитвою» відходив з розмови зі своїм глядачем ХІХ-й фестиваль «Мандруючі зірки». Можна тільки уявити собі ті хвилювання, які переповнювали учасників вистави відомого театрального колективу – Чернігівського Молодіжного театру. Бо над ними тяжіла багатолітня легендарна слава вистави Театру імені Івана Франка «Тев'є-Тевель» з геніальним Богданом Ступкою.

272116169Та мудрості, глибини, проникливості і громадянського пафосу Шолом-Алейхема цілком вистачило і чернігівчанам, які познайомили столичну публіку зі своїм своєрідним талановитим поглядом на світ героїв Анатівки, і відомому актору Володимиру БАНЮКУ не забагло особистісної масштабності і майстерності аби запропонувати глядачам своє розуміння мудрого шолом-алейхімського богошукача ребе Тев'є і переконати глядний зал, «влюбити» його в свого героя, змусити співпережити йому і відчути благословенні миті душевного катарсису та зронити святу сльозу. Ансамблевою прекрасною виставою класних акторів, викоханих Геннадієм Касьяновим, і завершився цьогорічний фестивальний марафон, проклавши доріжку до майбутнього ювілейного двадцятого зібрання «мандруючих зірок» зі всього світу.

Оргкомітет же за його многотрудні зусилля і успішну імпрезу можна лише подякувати і побажати Аркадію Монастирському успіхів, добра, щастя і підтримки майбутнього зібрання.

Віват, фестиваль! Радуйте нас, «Мандруючі зірки»! Ми вас любимо!

Театральний критик, драматург, заслужений діяч мистецтв України 
Василь Неволов

 

СПИСОК НОВОСТЕЙ :

Go to top